Výhody a nevýhody plastových okien a dverí. Na čo si dať pozor?

Hoci sa plastové okná u nás začali používať len pred niekoľkými rokmi, v zahraničí sa svojej obľube tešia už veľmi dlhú dobu. Plast síce nie je jediný materiál, z ktorého si môžete dvere či okná zaobstarať, no pokojne môžeme povedať, že vďaka svojim vlastnostiam sú jednotkou na trhu. Dôvodov, prečo sa väčšina ľudí pri výbere nakoniec rozhodne pre plastové okno je niekoľko, no v prvom rade ide o bezkonkurenčnú cenu, za ktorú budete mať dostatočnú kvalitu. Keďže kúpa nových okien je z finančného hľadiska náročná, každý človek rozmýšľa, ako čo najviac ušetriť.  Ak sa rozhodnete pre plastové okná,  vedieť by ste mali nielen o ich výhodách, ale aj nevýhodách.

Okrem prijateľnej ceny sú tieto okná charakteristické aj jednoduchou údržbou, ktorú zvládne naozaj každý. Hoci sa môže plast veľmi ľahko zašpiniť, očistiť ho nie je o nič zložitejšie. Stačiť vám na to bude vlhká handrička, ktorou plast jemne utriete a bude vyzerať ako nový. Výhodou plastu je aj viacero farebných odtieňov, z ktorých si môžete vybrať presne ten, ktorý sa do vašej domácnosti hodí. Nie je to len odtieň, ktorý dokážete prispôsobiť svojim predstavám, ale aj tvar okna. Ak máte radi netypické tvary otvorov na dome, plast vám poskytuje možnosť, ako ich zaskliť. U iných materiálov takéto možnosti nie sú, preto je plast častou alternatívou majiteľov rôznych domov.

Ak ste si mysleli, že plast už nedokáže spĺňať vysoké nároky z pohľadu izolačných vlastností, tak ste na omyle. Tento materiál je nielen ekonomicky najprijateľnejší, ale nesklame vás ani z pohľadu izolácie. Dokonale vás ochráni pred únikom tepla a do domácnosti vám zas v zime neprepustí chlad. Ich výhodou je aj dlhá životnosť, kedy vám okná vydržia aj niekoľko desaťročí. Samozrejme všetko závisí od kvality materiálu a výrobcu, u ktorého si okná zakúpite.

Tak ako všetko, aj plastové okná majú niekoľko svojich nevýhod. Z pohľadu dizajnu ide o umelý vzhľad, ktorý nie vždy vyzerá zaujímavo. Biele okná pôsobia najmä z vonkajšej strany domu fádne a preto je vhodnejšie vybrať napríklad hnedú farbu. Plast je náročnejší aj na opravu, ktorá vie byť niekedy naozaj zložitá. Mechanické poškodenie si často vyžaduje pomoc odborníka, nakoľko nie vždy rám okna dokážete opraviť sami. Ak by sme plastové okná porovnali z pohľadu životnosti s inými materiálmi, tak sa nespoliehajte, že vám za každých okolností vydrží celý život.

Aj napriek menším nevýhodám sú však plastové okná stále jednotkou na trhu. Všetky výhody a nevýhody, ktoré sú spojené s plastovými oknami rovnako platia aj pre plastové dvere. V prípade, že sa rozhodujete akými oknami a dverami svoj dom zasklíte, určite porozmýšľajte aj nad týmto druhom materiálu.